Call +44 800 9755 164

Public tenders for radio, tv, telecommunications in Prague...

Find all Broadcasting tenders in the world.
Finding business opportunities has never been easier.

Results for broadcasting. Make a new search!

Telecommunications services

Česká republika – Ministerstvo vnitra | Published May 3, 2016  -  Deadline August 1, 2017
Telecommunications services

Telecommunications services

Česká republika-Ministerstvo vnitra | Published July 23, 2016  -  Deadline August 1, 2017
Telecommunications services

Telecommunications services

Česká republika – Ministerstvo vnitra | Published September 23, 2016
Telecommunications services

Installation of telecommunications equipment

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace | Published October 1, 2016  -  Deadline October 31, 2016
Installation of telecommunications equipment

Radio-isotopes

Středočeský kraj | Published October 5, 2016  -  Deadline November 21, 2016
radioactive isotopes

Radio telephones

Hlavní město Praha | Published September 17, 2016  -  Deadline November 7, 2016

Delivery radios.

Installation of telecommunications equipment

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace | Published October 4, 2016  -  Deadline December 7, 2016
The contractor shall ensure that the processing of applications for building permits needed and ensure the building permit or notification in summary proceedings. 

The realization of the project will cover the full track (incl. The necessary overlap on Polish territory and follow the railway line) signal GSM-R, the corresponding international standard EIRENE the quality required to deploy security system ETCS L2.

Further specification of the subject of the public contract is made in other parts of the tender documents.

Wireless telecommunications system

České dráhy, a.s. | Published September 30, 2016  -  Deadline November 4, 2016

The subject of the tender is the supply and implementation of technologies for the provision of Internet service in separate coaches for the long haul without board portal (ie. The implementation of on-board data network for secure wireless access to the public Internet by IEEE 802.11a / b / g / n / ac ) to 89 passenger coaches owned by the contracting authority, including approval of the amendments approved type for these cars including security and relevant documents including the drafting and the relevant technical documentation, not later than 6 months from the effective date smlouvy.Součástí the subject of the contract is the provision of further service (supervising and monitoring the functioning of technology, service provision, equipment maintenance and troubleshooting according to defined SLA etc.) delivery technology from the day procedurally transmission and receipt of properly completed delivery and implementation of technology into the first car and after a period of 36 months from the date of protocol handover and receipt of delivery and implementation of technology in the last wagon. The subject of the public contract will be specified in detail in the binding pattern of contract work, which will be annexed to the tender documentation.

Cleaning services in the buildings of the Czech Radio

ČESKÝ ROZHLAS | Published September 27, 2016
Předmětem veřejné zakázky je provádět řádně a důsledně pro zadavatele denní a průběžné úklidové práce, mytí skleněných ploch a čištění podhledů, fasád, transport odpadu, úklid chodníků, deratizace, dezinfekce, dezinsekce a další související pomocné a manipulační práce v objektech Českého rozhlasu.
Předmětem plnění 1. části veřejné zakázky je na základě uzavřené rámcové smlouvy mezi zadavatelem a jedním uchazečem zajištění úklidových služeb dle specifikace uvedené v zadávací dokumentaci v následujících objektech a v určených venkovních prostorech těchto objektů, a to:
•	Český rozhlas Brno – Beethovenova 4
•	Český rozhlas Brno – Dvorského 32/7
Předmětem plnění 2. části veřejné zakázky je na základě uzavřené rámcové smlouvy mezi zadavatelem a jedním uchazečem zajištění úklidových služeb dle specifikace uvedené v zadávací dokumentaci v následujícím objektu a v určených venkovních prostorech, a to:
•	Český rozhlas České Budějovice – U Tří lvů 1
Předmětem plnění 3. části veřejné zakázky je na základě uzavřené rámcové smlouvy mezi zadavatelem a jedním uchazečem zajištění úklidových služeb dle specifikace uvedené v zadávací dokumentaci v následujícím objektu a v určených venkovních prostorech, a to:
•	Český rozhlas Hradec Králové – Havlíčkova 292
Předmětem plnění 4. části veřejné zakázky je na základě uzavřené rámcové smlouvy mezi zadavatelem a jedním uchazečem zajištění úklidových služeb dle specifikace uvedené v zadávací dokumentaci v následujícím objektu a v určených venkovních prostorech, a to:
•	prostory užívané Českým rozhlasem Region Vysočina – Jihlava – Masarykovo náměstí 42
Předmětem plnění 5. části veřejné zakázky je na základě uzavřené rámcové smlouvy mezi zadavatelem a jedním uchazečem zajištění úklidových služeb dle specifikace uvedené v zadávací dokumentaci v následujícím objektu a v určených venkovních prostorech, a to:
•	Český rozhlas Plzeň - Studio Karlovy Vary – Zítkova 3/1150
Předmětem plnění 6. části veřejné zakázky je na základě uzavřené rámcové smlouvy mezi zadavatelem a jedním uchazečem zajištění úklidových služeb dle specifikace uvedené v zadávací dokumentaci v následujícím objektu a v určených venkovních prostorech, a to:
• Český rozhlas Sever Liberec – Rochlice – Modrá 1048
Předmětem plnění 7. části veřejné zakázky je na základě uzavřené rámcové smlouvy mezi zadavatelem a jedním uchazečem zajištění úklidových služeb dle specifikace uvedené v zadávací dokumentaci v následujícím objektu a v určených venkovních prostorech, a to:
•	prostory užívané Českým rozhlasem Olomouc – Horní náměstí 21
Předmětem plnění 8. části veřejné zakázky je na základě uzavřené rámcové smlouvy mezi zadavatelem a jedním uchazečem zajištění úklidových služeb dle specifikace uvedené v zadávací dokumentaci v následujícím objektu a v určených venkovních prostorech, a to:
•	Český rozhlas Ostrava – komplex propojených budov Dr. Šmerala 2. Dr. Šmerala 4 a Dr. Šmerala 6
Předmětem plnění 9. části veřejné zakázky je na základě uzavřené rámcové smlouvy mezi zadavatelem a jedním uchazečem zajištění úklidových služeb dle specifikace uvedené v zadávací dokumentaci v následujícím objektu a v určených venkovních prostorech, a to:
•	prostory užívané Českým rozhlasem Pardubice - Sv. Anežky České 29
Předmětem plnění 10. části veřejné zakázky je na základě uzavřené rámcové smlouvy mezi zadavatelem a jedním uchazečem zajištění úklidových služeb dle specifikace uvedené v zadávací dokumentaci v následujícím objektu a v určených venkovních prostorech, a to:
•	Český rozhlas Plzeň – náměstí Míru 10
Předmětem plnění 11. části veřejné zakázky je na základě uzavřené rámcové smlouvy mezi zadavatelem a jedním uchazečem zajištění úklidových služeb dle specifikace uvedené v zadávací dokumentaci v následujících objektech a v určených venkovních prostorech těchto objektů, a to:
•	Český rozhlas Praha – komplex propojených budov Vinohradská 12, Římská 13 a Římská 15 v Praze 2
•	Český rozhlas Regina – Hybešova 10, Praha 8
Předmětem plnění 12. části veřejné zakázky je na základě uzavřené rámcové smlouvy mezi zadavatelem a jedním uchazečem zajištění úklidových služeb dle specifikace uvedené v zadávací dokumentaci v následujícím objektu a v určených venkovních prostorech, a to:
•	Český rozhlas Sever – Ústí nad Labem – Na Schodech 10
Předmětem plnění 13. části veřejné zakázky je na základě uzavřené rámcové smlouvy mezi zadavatelem a jedním uchazečem zajištění úklidových služeb dle specifikace uvedené v zadávací dokumentaci v následujícím objektu a v určených venkovních prostorech, a to:
•	Český rozhlas Brno - Zlín – Osvoboditelů 187

Insurance services for Czech Radio - Travel Insurance

Český rozhlas | Published September 27, 2016
The subject of the tender is ČRo contract with the successful tenderer for the provision of insurance services in the travel insurance.

Provision of mobile telecommunication services to resort MF

Česká republika - Ministerstvo financí | Published September 30, 2016
The subject of the public contract is the provision of voice and data telecommunications services for the Ministry of Finance, ie. The Ministry of Finance and its departmental organization - Financial management, Czech Customs Administration, Office of the Government Representation in Property Affairs, the Office of the Financial Arbiter State Securities Printer and State Treasury shared service Center.

Television and radio receivers, and sound or video recording or reproducing apparatus

Hlavní město Praha | Published October 1, 2016  -  Deadline November 21, 2016

The intention of the contracting entity on the basis of the tender framework contract under which the successful tenderer undertakes contracting authority for the duration of the framework agreement to deliver according to client's needs and requirements and conditions laid down in the framework contract office equipment.

Framework agreement for the provision of telecommunication services for mobile operators MoI

Česká republika - Ministerstvo vnitra | Published October 17, 2016

Mobile-telephone services

Česká republika – Ministerstvo vnitra | Published October 19, 2016  -  Deadline November 25, 2016
The subject of the VZ is the provision of voice and data telecommunications services authorities via the selected candidate - mobile operator.

Broadcast production equipment

Česká televize | Published September 13, 2016  -  Deadline October 26, 2016

The subject of the public contract is to modernize the editing complex RK1 in Czech Television, TV studio in Ostrava in connection with the transition CT24 channel to broadcast in high definition (HD). Further specification of the subject of performance is given in the specifications.

The database of electronic information, media monitoring and rewriting programs

ČESKÝ ROZHLAS | Published September 27, 2016
The subject of the public contract consists of three basic requirements: ensuring access to the below-defined database of electronic information, generate media monitoring based on the keywords and ensure transcriptions of Czech Radio programs according to established criteria.

Telephone and data transmission services

Česká republika – Ministerstvo financí | Published October 5, 2016  -  Deadline November 16, 2016

The subject of the public contract is the provision of voice and data telecommunications services for the Ministry of Finance, ie. The Ministry of Finance and its departmental organization - Financial management, Czech Customs Administration, Office of the Government Representation in Property Affairs, the Office of the Financial Arbiter State Securities Printer and State Treasury shared service Center.

Targets for shooting practice

Česká republika – Ministerstvo obrany | Published October 5, 2016  -  Deadline November 15, 2016

Acquisition of equipment designed for remote control of targets - the system remotely operated jacks targets in the years 2017 to 2020 composed 16 pieces of control of programmable units, 4 pcs control units manual, 537 pieces jacks targets small, 167 pieces jacks targets large, 13 pieces charging devices for hoists targets small, 10 pieces charging devices for hoists targets large, 22 pieces kit accessory jacks targets small, 18 pcs accessory kit jacks targets big, 6 pcs radio-controlled trucks small, 2 pieces of mobile yard for radio-controlled carriage small and 25 pieces of radio controlled large trucks.

Cleaning services

Český rozhlas | Published October 1, 2016  -  Deadline November 22, 2016

The subject of public procurement is carried out properly and consistently sponsor for daily and continuous cleaning, washing and cleaning glass surfaces ceilings, facades, transporting waste, street cleaning, disinfection, disinfection, fumigation and other related auxiliary handling work in the buildings of the Czech Radio.

World wide web (www) site operation host services

Český rozhlas | Published October 15, 2016  -  Deadline November 1, 2016
The subject of the tender is to provide the service operating hardware infrastructure (Infrastructure as a Service - IaaS) for each application Centra new media, ie. Different standalone applications according to the actual needs of the Centre for new media (mobile app, web radio Junior, program information, etc.). At the same time it will be usable infrastructure for eventual operation of the backup site ČRo.